اخبار پزشکی

گزارش جلسه بحث های پیرامون تعرفه گذاری با هیئت مدیره انجمن ENT و راینولوژی

گزارش جلسه بحث های پیرامون تعرفه گذاری با هیئت مدیره انجمن ENT و راینولوژی

دکتر عبدالحمید حسین نیا

جلسه گفت و شنودی ساعت 4 بعدازظهر پنجشنبه 6/9/93 در تالار غرضی بیمارستان میلاد پس از خاتمه برنامه های سخنرانی انجمن نوپای جراحی پلاستیک و زیبائی دانشگاه علوم پزشکی تهران شاخه انجمن علمی گوش,گلو,بینی و سروگردن ایران پیرامون سیاست گذاری تعرفه های جدید جراحی حوزه سلامت و سازمان نظام پزشکی با حضور هیئت مدیره انجمن ENT و راینولوژی منعقد گردید. در این جلسه ابتدا دکتر مهدی خواجوی رئیس انجمن ENT راجع به ارزشیابی بین رشته ای به اظهارنظر پرداخت بطوریکه ارزش های نسبی بین رشته ها و مقایسه تعرفه های جراحی گوش و حلق و بینی با رشته های دیگر جراحی با زحمات شبانه روزی کارشناسان انجمن تعیین گردید. ارزش های نسبی براساس تعرفه گذاری های کتاب تعرفه های کالیفرنیا بود. در این بررسی اصلاحاتی با حفظ عدالت بین رشته ای صورت پذیرفت ولی رقم مالی پس از اصلاح کدها فقط و فقط مربوط به تصمیمات سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت بود و از دایره اختیار ما بیرون بود.

آنگاه سوالاتی از حضار جمع آوری شد که دکتر ساعدی یک یک آنان را پس از مقوله بندی مطرح کرد. بخشی از این پرسش ها اعتراض به این داشت که تعرفه های جراحی بعضی از عمل ها کم است از جمله آنکه برای چه Revision Rhinoplasty باید با رینوپلاستی فرق داشته باشد و تعرفه آن کمتر باشد درحالیکه از آن پرزحمت تر است. یا اختلاف تعرفه DCR کلاسیک با آندوسکوپیک DCR. که در اینجا دکتر نقیب زاده رئیس انجمن راینولوژی عنوان کردند هنوز تعرفه واقعی و دقیق جراحی های پلاستیک مشخص نشده است, دکتر نقیب زاده توضیح دادند که انجمن ما NGO است و برخورد ما باید در چهارچوب مدنی و قانونی صورت پذیرد و در خارج ازاین چهارچوب از اختیار ما خارج خواهد بود.

سوال شد که افزایش تعرفه بیهوشی به کلیت سهم جراحی لطمه می زند و حق العمل جراحی را کم خواهد کرد. حتی طرح سوال از این حد پیش رفت و عده ای رابطه ها را در افزایش تعرفه بیهوشی دخیل دانستند. دکتر خواجوی پاسخ داد که ما در این شرایط حساس نباید علیه همدیگر جبهه بگیریم به حدکافی مشکل داریم ما باید به زحمات همکاران ارج بگذاریم. متخصص بیهوشی اگر چنانچه تا آخر عمل درکنار بیمار بنشیند استحقاق آن دارد که از این تعرفه سهم بالایی ببرد. پرسیده شد که ابطال پروانه و پلمب کردن مطب که محل کار پزشک است از محدوده نظام پزشکی و وزارت بهداشت بیرون است, آنها برمبنای کدام قانون و اساسنامه ای دست به تهدید و ارعاب از جلوگیری فعالیت شغلی با تعطیل کردن محل فعالیت وی می نمایند.

دکتر خواجوی پاسخ داد هنوز جزئیات این بگیر و ببندهایی که وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی داعیه برای انداختن آن دارند برکسی معلوم نیست. به هر تقدیر همه این تلاطمات درآغاز تحقق یک برنامه سفت و سخت هست و دیری نمی پاید که به فضای آرام و متعادل برسد. ولی همکاران مراقب باشند که در آغاز برنامه در فضای متشنج کنونی چند نفری را دراز خواهند کرد پس بهتر است بهانه ای بدست آنها ندهند.

دکتر رضاپور بعنوان یکی ازهمکاران ناظر سخنان اعتراض آمیزی را آغاز کرد که این موضوع زیرمیزی که هم از روی و زیر و هم از سوی سایر مسئولان تکرار می شود چیست.

وقتی مسئولی بدین نگاه سخن می گوید معلوم است که رسانه ها آن را با چه نگاه و تعبیری دامن خواهند زد و افکار عمومی را علیه پزشکان می شوراند.امروز مردم پزشک را به گرفتن رشوه متهم میکنند.آخر این چه زیرمیزی است که بیمارانش از ما رسید میگیرند. کدام زیرمیزی بگیر در ازای دریافت رسید میدهد پس این زیرمیزی نیست این روی میزی است. از این بدتر زیرمیزی را معادل رشوه گرفته اند. من دیشب به فرهنگ معین مراجعه کرده ام رِشوه یا رُشوه حق و حسابی است که در برابر کار ناحقی گرفته می شود , من میخواهم از مسئولان بپرسم کدام کار نا حق است. آنگاه دکتر قاسمی دبیر انجمن ENT در برابر  اعتراضات پاسخ داد ما نمایندگان شما هستیم شبانه روز خود را هم برای اصلاح این تعرفه ها گذاشته ایم حتی با حرارتی بیش از آنچه اینجا ابراز می داریم, خود را با مسئولان درگیر کرده ایم اگر شما بهتر می زنید , بفرمائید این گوی و این میدان, بستانید و بهتر بزنید. درگیر و دار کدگذاری ها و تعرفه بندی ها ما بنای آن را نداریم که اختلافات بین رشته ای بین سایر همکاران را دامن بزنیم و موجب اختلاف با مردم و بیماران شویم. همکاران تصور کنید این برنامه که تدارک دیده شده است موقتی است این کاری است که دائمی خواهد بود.

دکتر قیصری دبیر انجمن راینولوژی در ادامه افزود که همکاران هرگونه نقد و نظری دارند به سایت انجمن راینولوژی www.Iranianrhinologicsociety.com مراجعه کنند . البته باید در برخوردها جانب منطق را رعایت نمود نه آنکه برخوردها جنبه احساسی داشته باشد. باید دانست در قانون تعزیرات هیچ رابطه ای بین وجوه دریافتی با جریمه های اعمال شده ندارد. راجع به اخذ مالیات برای جراحی های پلاستیک خبرهای خوشی در دست نیست به ما این اختیار را داده اندکه یگ بازنگری در کدها و واحدهای جراحی بکنیم. آنگاه دکتر قاسمی توضیح داد مثلاً جراحی تیروئید با اکسپلوراسیون پاراتیروئید مخلوط می شود و باید عمل دوم را در عمل اولی لحاظ کرد. ولی اینکه در ماهیت آن تغییری حاصل کنیم چنین نیست جائی که وزیر و رئیس نظام پزشکی اذعان کرده اند که لایحه را با قید دو فوریت دویست نماینده مجلس گرفته اند پس از تصویب به قوه قضائیه بدهند ازدست آنها با التماس وبا اصرار گرفته اندوگفته اند که ما می دانیم با پزشکان چگونه کنار بیائیم بگذارین این برنامه را خود عملی کنیم و تحقق ببخشیم.

سوال شد راجع به تعرفه ها اگر آنرا برحسب قصور واحد ارش در مقیاس دیه متناسب کنند آیا میسر است؟ پاسخ این بود که تعرفه ها از کتاب آمریکائی و از آنسوی دنیا استخراج شده است . موضوع ارش و دیه مربوط به جزیات اسلامی و ماخوذ از این سوی دنیاست.

سرآخر راجع به بیمه ها سوال شد. پاسخ داده شد که بیمه ها در نشست هایی که داشتند به هرتقدیر به افزایش تعرفه تمکین کرده اند بیمه های سلامت تامین اجتماعی و نیروهای مسلح از همان ابتدا پذیرفتند ولی بیمه های تکمیلی هنوز چون و چراهایی دارند و بعضی ها هم نپذیرفتند.

 

زمان انتشار: (5 سال قبل)
تعداد بازدید: ۱
*