انتشارات و مجله

آکادمی راینولوژی : بررسی برنامه های آموزشی رزیدنتی و اساتید راینولوژی در آمریکا

Academic Rhinology : A Survey of Residency Programes and Rhinology Faculty

in U.S.A

آکادمی راینولوژی : بررسی برنامه های آموزشی رزیدنتی و اساتید راینولوژی در آمریکا

Tabaee.A, Ghen – Smith.T.L, Hwang PH.Schaberg M

Dept of ENT H&N.SX. Beth Israel Medical Center. Albert instein college of medicine Newyork N.Y

Int forum Allergy Rhinology 2014 April 4 ( 4 )=321-8

 

سابقه Background:

رینولوژی به عنوان یک ساب اسپشیالیتی ( Subspeciality ) در طی دهه گذشته رشد سریعی پیدا نموده است. فعالیت های شغلی اساتید رینولوژی در برنامه آموزش رزیدنتی گوش و حلق و بینی بخش مهمی از این روند آموزشی بحساب می آید ولی بدرستی درک نشده است.

متدها:

بخشی از امتحانات اساتید هیئت علمی دانشگاه در برنامه آموزشی رزیدنتی ENT در آمریکا به فعالیت های شغلی راینولوژیست ها اختصاص داده شد. یک بررسی بر اساس Web-Based در بررسی هیئت علمی راینولوژی نیز بعمل آمد تا نحوه فعالیت و موفقیت افراد را مورد توجه قرار دهد.

نتایج:

9 درصد رؤسای بخش ها و 82% برنامه ریزان امتحانات رزیدنتی از راینولوژیست ها بودند. تعداد اساتید تمام وقت دانشگاه ها که راینولوژیست بودند تا حد زیادی تفاوت نشان می داد ( میانگین 1 محدوده 0 تا 5 ).  اعضای هیئت علمی راینولوژیست از این بُعد که انتشارات مقالات علمی بالائی در طی 5 سال گذشته داشته اند قابل توجه بودند ( متوسط 15 مقاله به ازای هر استاد ) و نیز به لحاظ عضو انجمن علمی راینولوژی آمریکا بودن 90 درصد را شامل می شد و به نوعی عضو سایر انجمن ها نیز بودند. در پاسخی که به تکمیل تحقیق مورد نظر انجامید 45 نفر گزارش نمودند که درصد وقت بیشتری را به کار علمی کلینیکال پزشکی اختصاص می دهند تا در کارهای تحقیقاتی و اجرائی. درمان سینوزیت التهابی حاد به نسبت سایر بیماری ها و پروسیجرها بیشترین مطلب علمی کلینیکی بود که  اساتید روی آن وقت گذاشته بودند.

درجات موفقیت شغلی درمان برای مراقبت های مدیکال و سرجیکال, فعالیت های آموزشی, بهبودهای اقتصادی و احساسی Emotional و در مجموع فعالیت شغلی تا روز بررسی بسیار بالا بود و درجات پائین تر موفقیت در زمینه های تحقیقاتی و امور اجرائی بود که شامل تعادل بین زمان تلف شده برای کار نیز میشد.

نتیجه گیری نهایی:

این مطالعه مروری اجمالی دارد بر فعالیت های کلینیکی و جراحی آکادمیک رینولوژیست ها در امور تخصصی شغلی این اساتید در زمینه های مربوط کارشناسان در دانشگاه ها. ولی نیاز به تجربه بیشتری در امر فوق تخصص راینولوژی وجود دارد.

Key words: Education, Endoscopic Sinus SX, Fellowship, Otolaryngology, Residency, Rhinology, Workforce.

PMID: 244 0 7909 ( pubmed in process )

زمان انتشار: (4 سال قبل)
تعداد بازدید: ۱